1. Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest zapalną chorobą reumatyczną. Choroba ta obejmuje nie tylko stawy, ale wraz z postępem również organy wewnętrzne organizmu. Zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych razem z takimi chorobami jak m. In. stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu I, łuszczyca.

Przyczyny choroby nie są znane. Wiadomo jednak, że z niewyjaśnionych przyczyn układ odpornościowy atakuje własne komórki.

Jest to choroba dawniej znana pod nazwą gościec przewlekły postępujący (gpp).

 1. Jakie są pierwsze objawy choroby?

Zazwyczaj jest to utrzymujący się przez dłuższy okres bez wyraźnej przyczyny obrzęk i ból stawu.

 1. Jakie jeszcze objawy powinny nas zaniepokoić?

Niepokojące powinno być stałe zmęczenie nie ustępujące nawet po wypoczynku czy na urlopie. Takim objawem może być niezamierzona utrata masy ciała, a także utrzymujące się stany podgorączkowe.

 1. Kto może zachorować na RZS?

Na RZS może zachorować każdy w każdym wieku. Zazwyczaj jednak w większości chorują kobiety,
a szczyt zachorować przypada na 40-50 rok życia. Rozwój choroby może wiązać się ze zmianami
w gospodarce hormonalnej organizmu.

 1. Jak się diagnozuje RZS?

Lekarz zazwyczaj zbiera wywiad dotyczący objawów, a następnie zleca badania. Są to zazwyczaj badania z krwi takie jak morfologia, OB. Lekarz znający pacjenta już na tym etapie może podejrzewać chorobę i skierować do dalszej diagnostyki. Obecnie wprowadza się do diagnostyki lekarza POZ test przesiewowy dla pacjenta i test przesiewowy dla lekarza. Ponadto zaleca się, aby lekarz POZ wykonał proste badanie fizykalne, jakim jest test ścisku – lekarz ściska palce dłoni pacjenta, sprawdzając czy występuje tkliwość (bolesność) stawów na dotyk i uścisk.

 1. Czy wykrycie tzw. czynnika reumatoidalnego we krwi oznacza RZS?

Nie. Jest to badanie pomocnicze. Czynnik reumatoidalny (RF) występuje również u osób zdrowych. Istnieje również odmiana RZS, w której czynnik reumatoidalny nie występuje – tzw. RZS seronegatywny.

 1. Lekarz poz kieruje mnie do ortopedy? Co zrobić, aby skonsultował mnie reumatolog?

Najlepiej zgłosić się do przychodni biorącej udział w projekcie. Można również poprosić o skierowanie do reumatologa, ale kolejki są na tyle długie, że traci się najlepszy czas do rozpoczęcia terapii (pierwsze 3 miesiące). Można również skorzystać z konsultacji prywatnie – są to pieniądze zainwestowane
w zdrowie.

 1. Czy mając zdiagnozowane RZS, mogę palić papierosy?

Badania pokazują, że palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. U osób już chorujących choroba przebiega bardziej ostro i szybciej postępuje ograniczając sprawność.

 1. Lekarz przepisał mi metotreksat. W ulotce jest napisane, że jest to lek onkologiczny i ma duże działania uboczne. Czy jest to lek na pewno dla mnie?

Metotreksat jest lekiem modyfikującym przebieg choroby. Lek do reumatologii został przeniesiony
z onkologii z uwagi na dobre wyniki leczenia m. in. w RZS. Dawki stosowane w reumatologii są dużo mniejsze, a więc i działania niepożądane są też mniejsze. Zazwyczaj są to dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Należy pamiętać, że lek przyjmuje się tylko raz w tygodniu.

W razie wątpliwości należy dopytać się lekarza.

 1. Lekarz do metotreksatu dołączył leczenie sterydami (glikokortykosteroidami). Dlaczego?
  Czy mam się obawiać tej terapii?

Obecnie glikokortykosteroidy są stosowane w możliwie najkrótszym czasie i ich dawka jest zmniejszana pod kontrolą lekarza. Leki te pozwalają na wyciszenie objawów choroby do momentu działania leków modyfikujących przebieg choroby. Zaczynają działać dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii.

 1. Czy w RZS powinno się ograniczać aktywność fizyczną?

Aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania sprawności organizmu, a więc szczególnie wskazana dla chorych na RZS. Jedynie w okresie dużych dolegliwości stawowych należy zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Brak aktywności powoduje trudne do odwrócenia przykurcze mięśni.

 1. Czy jest dieta polecana dla chorych na RZS?

Powinno się stosować dietę przeciwzapalną bogatą w owoce i warzywa. Spożycie mięsa zwłaszcza czerwonego powinno być ograniczone do minimum. Dieta powinna być bogata w tłuste ryby dostarczające organizmowi kwasy omega-3. Niekorzystne dla zdrowia są wszelkiego rodzaju słodycze. Powinny być wybierane produkty nieprzetworzone. Właściwy wybór zapewnia czytanie składników na etykietach a im lista jest krótsza, tym produkt zdrowszy.

 1. Czy RZS prowadzi do niepełnosprawności?

Wcześnie wykryte RZS i od początku właściwie leczone pozwala na powstrzymanie, a przynajmniej
na spowolnienie, postępu choroby. Ważna jest współpraca z lekarzem i wzajemne zaufanie. Samodzielne odstawianie leków, które powinno się brać stale lub zmniejszanie ich dawek bez konsultacji z lekarzem może zaostrzyć przebieg choroby, powodując nieodwracalne zmiany
i ograniczenie sprawności.

 1. Co będzie, jeżeli terapia okaże się nieskuteczna?

W chwili obecnej ze względu na stały i szybki postęp medycyny, lekarz ma cały wachlarz opcji
do wykorzystania. Samych klasycznych leków modyfikujących przebieg choroby ma kilka, które przy jednoczesnym podawaniu mogą zwiększyć swoją skuteczność. W przypadku agresywnego przebiegu choroby, lekarz ma do dyspozycji leki biologiczne stworzone przy wykorzystaniu biotechnologii.
Są to również leki modyfikujące przebieg choroby. Podobnie jak wchodzące obecnie do terapii leki syntetyczne celowane.

W obecnej sytuacji brak możliwości skutecznego leczenia dla pacjenta został znacząco zminimalizowany.

 1. Co mam zrobić, kiedy mam wątpliwości co do leczenia?

Należy szczerze przedstawić swoje wątpliwości lekarzowi. Jeżeli komunikacja z lekarzem nie będzie zadowalająca powinno się zmienić lekarza. W przypadku choroby przewlekłej współpraca na linii lekarz-pacjent jest podstawą skutecznego leczenia.

Opracowała Jolanta Grygielska na podstawie pytań i odpowiedzi ze spotkań edukacyjno-informacyjnych w NIGRiR