W ramach Programu Profilaktyki RZS Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji organizowane są bezpłatne wykłady informacyjne, podczas których pacjenci mogą otrzymać poradę edukacyjną. Najbliższy z nich już 11 grudnia.

Spotkania to edukacja zdrowotna umożliwiająca rozwój umiejętności samokontroli, samobadania i bycia aktywnym pacjentem. W reumatoidalnym zapaleniu stawów kluczowe znaczenie dla leczenia i dalszych perspektyw pacjenta ma wczesne zdiagnozowanie choroby. W przypadku chorób zapalnych stawów tzw. okno terapeutyczne, czyli okres, w którym rozpoczęcie leczenia gwarantuje najlepsze rezultaty, trwa zaledwie 12 tygodni od momentu wystąpienia pierwszych objawów.

W chorobie przewlekłej ważnym elementem jest nauczenie się życia z chorobą albo inaczej – nauczenie się obsługi choroby, która stała się naszą niechcianą towarzyszką życia. Aby to zrobić trzeba poznać swojego „wroga”, dowiedzieć się na czym polega, jak jest leczona, jak zażywać leki, jaką stosować dietę, jaki prowadzić optymalny styl życia, jakie formy ruchu są wskazane w zależności o aktualnego stanu zdrowia. Te wszystkie elementy składają się na świadome zarządzanie swoją przewlekłą chorobą i pozwalają być aktywnym pacjentem, podejmującym wspólnie ze swoim lekarzem reumatologiem decyzje co do dalszej terapii. Pacjent znający swoją chorobę lepiej potrafi prowadzić samoobserwację, umie wcześniej zareagować na niepojące symptomy czy działania uboczne leków.

Ważnym elementem dbania o zdrowie w chorobie przewlekłej jest zatroszczenie się o swoją kondycję psychiczną. W razie problemów należy bez wahania skorzystać z pomocy psychologa lub lekarza psychiatry. Można też poszukać wsparcia  w organizacji zrzeszającej chory na choroby reumatyczne.

Zainwestuj w swoje zdrowie i skorzystaj z porady edukacyjnej! Masz problemy i wątpliwości – przyjdź zapytaj o radę specjalistów z Instytutu Reumatologii. Wykłady są interaktywne – można zadawać pytania w trakcie wykładu i po nim. Podczas spotkań dyżurują również członkowie warszawskiego koła Stowarzyszenia Reumatyków i ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i udzielą wsparcia.  Z wykładu wyjdziesz bogatszy o wiedzę i z poczuciem mocy sprawczej!

Wszystkich zainteresowanych udziałem w wykładzie prosimy o wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO